O bezpieczeństwie
Włamania do mieszkań to przestępstwo na skalę masową. Na terenie Polski statystyki odnotowują ponad 28.000 włamań rocznie. Pewni swego złodzieje zmierzają ku najsłabiej zabezpieczonym miejscom w domach. W kilka chwil okna lub drzwi balkonowe stoją im otworem. W ponad 70% włamań przez okno skrzydło zostaje wyważone z ościeżnicy. Nie dochodzi nawet do wybicia szyby. Jednocześnie statystyki wskazują na możliwość skutecznej ochrony przed intruzami.
Więcej…

Szprosy

Szczebliny okienne (analogicznie także szczebliny drzwiowe) są to wąskie, najczęściej profilowane listwy, dzielące powierzchnię szyby w kierunku poziomym i pionowym lub po przekątnej na tzw. kwatery. Obecnie szprosy pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną – są więc najczęściej umieszczone pomiędzy taflami szkła w oknach, a dokładnie w szybach zespolonych tych okien lub naklejone na szybę. Mogą również pozostawać ważnym elementem konstrukcyjnym okna.
    
Szpros konstrukcyjny - Jest elementem konstrukcyjnym skrzydła okna lub drzwi. Wymusza zastosowanie tylu małych pakietów szyb zespolonych na ile pól dzieli on całe okno. Szprosy te muszą mieć odpowiednio większą szerokość (min. 55 mm), więc konsekwencją ich zastosowania jest pewne ograniczenie dostępu dziennego światła. Ich niepodważalną zaletą jest zwiększenie sztywności okna. Szpros naklejany - są przyklejane za pomocą taśmy i uszczelniane silikonem. Pozwala to uzyskać efekt wizualny jak przy szprosach konstrukcyjnych. Umożliwiają zmniejszenie straty światła, gdyż mogą są węższe od szprosów stałych

 Szpros wiedeński - Szprosy wiedeńskie - Imitują oddzielne pakiety szybowe z aluminiową ramką wewnątrz pakietu szybowego. Ramka dzieli szybę zgodnie z podziałem, jaki tworzą elementy drewniane, które naklejane są na szybę z obydwu stron. Szpros na zatrzaski - Szpros ten wykonany jest z drewna, a następnie przymocowany za pomocą zatrzasków do skrzydła okiennego lub drzwiowego. Istotną zaletą tego rodzaju szprosu jest możliwość zdejmowania go podczas mycia okna lub też jeśli się znudzi. Szprosy te nie przylegają bezpośrednio do powierzchni szyby, co powoduje, że nie stanowią przeszkody do spływającej po szybie wody.
  

 

 
Szpros wewnątrzszybowy - Są one wykonane z aluminium i znajdują się wewnątrz zespolenia szybowego. Szerokość tego rodzaju szprosu kształtuje się między 8 a 45mm. Są elementem szyby i stosowane są w celach dekoracyjnych. Są one dostosowane do kolorystyki okien (w dowolnym kolorze z palety RAL). Mogą być też oklejane powłoką drewnopodobną lub odpowiednio lakierowane, naśladując różne gatunki drewna - jednak w tym przypadku dobór koloru szprosu do naturalnego koloru drewna jest bardzo trudne. Istotną zaletą tego rodzaju szprosów jest łatwość w myciu okna.