O bezpieczeństwie
Włamania do mieszkań to przestępstwo na skalę masową. Na terenie Polski statystyki odnotowują ponad 28.000 włamań rocznie. Pewni swego złodzieje zmierzają ku najsłabiej zabezpieczonym miejscom w domach. W kilka chwil okna lub drzwi balkonowe stoją im otworem. W ponad 70% włamań przez okno skrzydło zostaje wyważone z ościeżnicy. Nie dochodzi nawet do wybicia szyby. Jednocześnie statystyki wskazują na możliwość skutecznej ochrony przed intruzami.
Więcej…

Witraże

Witraż – ozdobne wypełnienie okna lub rozety wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki, stosowane głównie w kościołach. Ramki stanowią kontur rysunku, kreskowanie na szkle lub malowanie na nim przeźroczystymi farbami podkreśla charakterystyczne elementy. Technika witrażu znana była od wczesnego średniowiecza, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej.

Proponujemy witraże wykonane w różnych metodach:

Witraż Tyffany'ego – jest to najpopularniejsza technika wykonywania witraży i polega na przygotowaniu projektu ze szklanej tafli, z której to wycinane i szlifowane są pojedyncze detale. Brzegi owijane są taśmą miedzianą, a potem wygładzane. Przygotowane części witrażu układa się obok siebie. Brzegi smaruje się topnikiem, a potem lutuje cyną. Taśmy miedziane mogą być patynowe na kolor czarny lub złotawy. Jest to technika odpowiednia do tworzenia witraży złożonych z wielu drobnych części o wymyślnych kształtach.

Witraż Angielski – metoda angielska polega na naklejaniu folii na taflę szkła, a następnie powstałe krawędzie są obrysowywane paskiem z samoprzylepnej folii ołowianej. Jako elementy przestrzenne służą wypukłe, kolorowe oczka tzw. kaboszony Na pierwszy rzut oka kompozycja wygląda jak klasyczny witraż.